01 02 03 04 05 06 07

ARCHIV
ČLÁNKŮ

ENG / CZ

Pocta Jiřímu Menzelovi v Lucemburku

Jiří Menzel odcestoval na pozvání Filmotéky v Lucemburku k účasti na besedách a uvedení svých filmů v rámci přehlídky, která se koná v květnu 2014. Do této přehlídky byly zařazeny jeho filmy: Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Postřižiny, Vesničko má středisková a Obsluhoval jsem anglického krále.

Jiří Menzel převzal sadu pamětních medailí

Společnost Pražská mincovna se rozhodla darovat režiséru Jiřímu Menzelovi sadu tří exkluzivních ražeb věnovaných připomínce 100 let od narození největšího českého pábitele Bohumila Hrabala. Sadu medailí s výrobním číslem 1 věnovali režiséru Menzelovi jako poděkování za originální ztvárnění díla Bohumila Hrabala. Unikátní kolekce nese signaturu hned tří současných špičkových umělců: Majky Wichnerové, Luboše Charváta a Miroslava Rónaie. Vzácný dárek převzal Jiří Menzel v prostorách Pražské mincovny z rukou předsedy představenstva Pražské mincovny a.s. pana Pavla Trtíka a výkonného ředitele PM, a.s. pana Jana Hrubého.

www.prazska-mincovna.cz

 

 Autor fotografií: Michal Mikulenka

Jiří Menzel odletěl do Sofie pro titul

V současné době probíhá festival Sofia Film Fest (6. - 16. 3. 2014).

České centrum v Sofii ve spolupráci s pořadatelem filmového fóra představí filmy z československé nové vlny a také dva současné tituly. Významným hostem SFF 2014 je český režisér Jiří Menzel a uvede zde svůj poslední film Donšajni.

Při příležitosti jeho návštěvy v Sofii bude bulharskou Národní akademií divadleního a filmového umění Krasto Sarafov Jiřímu Menzelovi udělen čestný titul Doctor Honoris causa za výjimečný přínos pro rozvoj současného evropského a světového filmu.

Udělení titulu probíhá na slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastní Akademická rada, profesoři, studenti, zástupci diplomatických misí, další oficiální hosté a zástupci médií.

Více o filmovém festivalu Sofia Film Fest 2014 najdete na jeho www stránkách www.siff.bg

Krátký článek o této cestě na portálu realfilm.cz najdete zde: http://magazin.realfilm.cz/2014/03/jiri-menzel-v-sofii-prevzal-titul-doctor-honoris-causa/

ČRo Plus Hovory

Co mu vadí? Že už není v lidech dřívější solidarita, že ji nahradila hrubost. Přesto se snaží být optimista. Režisér Postřižin a dalších titulů české filmové klasiky Jiří Menzel je hostem Hovorů Davida Šťáhlavského.

Audio záznam k poslechu zde

Zdroj: http://hledani.rozhlas.cz/?query=%C5%A1%C5%A5%C3%A1hlavsk%C3%BD&offset=0&porad=^%22Hovory%22$

Donšajni aneb Jak se čeští kritici (zase) zbodli

Jiří Menzel kupí jednu chybu na druhou.

Tak třeba: napíše a pak natočí nový film. To dílo se jmenuje Donšajni a je to nádherně lidský pohled na zcela obyčejné lidské posedlosti a pošetilosti. V tomto případě je to posedlost operou, operními divami a životem vůbec. V tom filmu nepadne ani jedno sprosté slovo, nedojde v něm k ani jedinému výbuchu, ani zemního plynu ne, netečou v něm proudy hnojůvky či jiných fekálií, nehemží se to v něm chodícími mrtvolami (cizím slovem: zombie), a i když tam je jedna scéna násilí, nevyčnívá jako bolavý zub. Ten příběh sice nekončí zrovna nejveseleji, ale přesto je člověku po jeho zhlédnutí lépe.

Následující text NENÍ recenze. Kdo očekával recenzi, nechť jde klidně o dům dál. Následující text JE filipika.

Po uvedení Donšajnů do českých kin se člověk z úst (psacích strojů, per, ostatně, vyberte si sami) údajně odborné kritiky dověděl, že by se měl Jiří Menzel stydět, takovej dědek a takový nesmysly, a kdo sakra moh’ bejt ten blbec, kterej do toho vrazil ty prachy, a že to je zbytečně ztracenejch 100 minut, a jak si vůbec někdo mohl dovolit uvažovat o tom, že by tuhle pitomost nabídl Americké filmové akademii jako jednoho z možných kandidátů na Oscara, a jak to je vlastně vynikající, že ten film nakonec tu nominaci nedostal, a co si Jiří Menzel vůbec o sobě myslí, že dělá takové kravíny.

Ty nespisovnosti o odstavec výše tam jsou záměrně, neboť se mi konečně dostal ten film do ruky a já jsem si ani neuvědomil, že na něj koukám 100 minut: když se objevily závěrečné titulky, říkal jsem si: co, to už je konec? To je ale škoda, že už je konec! Probůh, říkal jsem si, co na tom těm kritikům mohlo vadit?

Po chvíli mi to došlo.

Celý článek zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-donsajni-0pa-/p_kultura.aspx?c=A140224_212848_p_kultura_wag

Zvláštní poslání Jiřího Menzela na Berlinale

Jiří Menzel byl hostem významného filmového festivalu Berlinale již několikrát. Promítaly se jeho filmy, byl v porotě, slavil tam úspěchy. Letos ale přijal pozvání ředitele festivalu Dietera Kosslicka z jiného důvodu. Na slavnostním ceremoniálu 13.2. 2014 přednesl laudácio na počest anglického režiséra Kena Loache, kterému byl předán Čestný Zlatý medvěd za celoživotní dílo.

Retrospektiva Jiřího Menzela v bruselském kině Cinematek

Režisér československé nové vlny přijal pozvání do Bruselu a díky spolupráci Českého centra v Bruselu, Zastoupením Prahy v Bruselu a kina Cinematek předvede více než desítku snímků v období od konce ledna a v průběhu celého měsíce února.


Více informací najdete na http://brussels.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/retrospektiva-jiriho-menzela/

Som lenivý a úspech som získal iba náhodou

Vo svojich takmer 76 rokoch ste vydali memoáre s názvom Rozmarná léta. Cítili ste, že teraz je ten správny čas? Neviem, tak to proste je. Keď som dokončil film Donšajni, producent Adrian Sarbu bol na to zvedavý, pretože vedel, že to tak po kúskoch píšem a chcel, aby som to už dotiahol do konca. A tak mi dal asistentku, ktorá začala k tomu hľadať obrázky a dokumenty a ja som to nakoniec dopísal.

A ako dlho ste to po tých menších častiach písali? No, to je veľa rokov späť. Prvý záznam bol od jednej redaktorky, pre ktorú som robil tzv. orálnu históriu – pýtala sa ma na detstvo a aj ďalej a do určitého dátumu som jej všetko povedal. Ona mi to potom poslala, ale to sú vety, ktoré sa nedali použiť, pretože hovorená čeština je úplne iná než tá písaná, vedel som, že sa to musí prepísať. Tak som to všetko prepisoval a zase prepisoval, potom všetko zabudol, písal znova a tak. Nebolo to sústavné. Až teraz v lete ma donútili, aby som to dopísal. Stále som to odkladal, ale naraz som mal nôž na krku a tak sme to dokončili.

Celý článek na: http://style.hnonline.sk/vikend-140/som-lenivy-a-uspech-som-ziskal-iba-nahodou-601754

Mal som z prdele kliku!

Narovinu - kedy len tak stretnete majiteľa slávnej sošky Oscara? Režisér oscarového filmu zo 60-tych rokov Ostro sledované vlak, Jiří Menzel, poskytol denníku Plus JEDEN DEŇ rozhovor. O filme, o pracovnom aj súkromnom živote píše vo svojej novej memoárovej knihe Rozmarná léta, ktorú prišiel odpromovať aj na Slovensko.

Více na: www.pluska.sk/soubiznis/zahranicny-soubiznis/zahranicne-celebrity/oscarovy-reziser-jiri-menzel-75-mal-som-z-prdele-kliku.html

Autogramiády Jiřího Menzela v Praze, Olomouci a Bratislavě

Čtenáři a zájemci o novou knihu Jiřího Menzela "Rozmarná léta" budou mít možnost v nejbližší době získat autogram autora v Praze, Olomouci a Bratislavě.

9.1. v 17.00 hod. Praha - NeoLuxor

14.1. v 16.00 hod. Ostrava - Dům kultury

15.1. v 17.00 hod. Bratislava - Martinus

Nová kniha Jiřího Menzela

11. prosince byla v Praze slavnostně pokřtěna knížka Jiřího Menzela “Rozmarná léta”. Kmotrem se stal Jiří Suchý. Na večírku byli blízcí přátele J. Menzela, jeho kolegové, se kterými pracoval na svých filmech, zástupci vydavatelství Slovart, které knížku vydalo a média.

rozmarna-leta-jiri-menzelVe vzpomínkovém vyprávění Jiří Menzel popisuje své dětství a formující kulturní zázemí pražské měšťanské rodiny; studium na FAMU a okolnosti svého rozhodnutí pro film navzdory tomu, že jeho původní láskou bylo divadlo; realizaci svých nejslavnějších snímků, jako byly Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto v době filmové „nové vlny". Za první z nich získal Jiří Menzel Oscara a stal se jedním z „mužů roku 1968", a proto je popis následujícího období, dusných sedmdesátých let, bizarním příběhem o boji proti tuposti a neschopnosti nadřízených a stranicko-úřednického aparátu, o handlech a kompromisech. Memoáry jsou dovedeny do roku 1988, na práh obnovení svobody v Československu. Díky propojení autorova osobního a profesního života s historicko-společenskou realitou dostává čtenář do ruky také část historie české společnosti v poválečném období. Osobněji laděné vzpomínky jsou obsahem monografických podkapitol, v nichž na učitele (především na Otakara Vávru), kameramany, herce, filmové kritiky, postavy „filmové diplomacie". Nejde tu (jen) o příslovečné veselé příhody z natáčení; Jiří Menzel poskytuje zejména vhled do geneze a utváření své tvůrčí metody, svých názorů na film a přesvědčení o tom, jak se má dělat. Jako červená nit se pak celým textem táhne jednoduchá maxima: Chci dělat filmy tak, aby se líbily lidem a aby na ně lidé rádi chodili.

Knihu můžete zakoupit ve vydavatelství Slovart

http://www.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/jiri-menzel-je-autorem-svych-vzpominek-rozmarna-leta/1016862&id_seznam=342

http://www.ibestof.cz/stripky-ze-spolecnosti/proc-by-rozmarna-leta-jiriho-menzela-nemela-chybet-ve-vasi-knihovne.html

 

Jiří Menzel obdržel cenu varšavského filmového festivalu Grand OFF

V sobotu 7.12. večer obdržel režisér Jiří Menzel na Mezinárodním festivalu nezávislých krátkometrážních filmů Grand OFF ve Varšavě, jehož 13. ročník probíhá ve dnech 4.-8.12, Cenu za celoživotní tvorbu. Grand OFF patří mezi nejdůležitější přehlídky nezávislé kinematografie na světě. Filmy vybírá jury složená z odborníků z několika desítek zemí světa, letos se přihlásilo 1300 snímků a porota jich do soutěže vybrala 53. Mezi oceněnými bylo 5 filmů z Francie, z ČR žádný.

Cenu za celoživotní tvorbu uděluje festival od r. 2009, dostal ji mj. slavný polský režisér Krzysztof Zanussi. Jiří Menzel je v Polsku nesmírně populární, na jaře t.r. mu polská Filmotéka zorganizovala přehlídku všech jeho filmů, autor se jí osobně zúčastnil, setkání s publikem se konalo v přeplněném sále, o interview ho požádala polská televize i množství tištěných médií.

Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava

India Celebrates Soft Power At Film Festival

NEW DELHI (IDN) - One truly “international” act that India appears to have got right is the International Film Festival of India (IFFI). In this centenary year of Indian cinema, the 44th edition of IFFI, which was hosted in Goa for the 10th year, would be remembered for some unforgettable films and the presence of great filmmakers.

IFFI-2013 hosted some iconic figures: Czech director Jiri Menzel, who was honoured with the Lifetime Achievement Award, and whose The Don Juans was the opening film; the highly political Polish filmmaker Agnieszka Holland; and, Buddhadeb Dasgupta. Then there were ‘star attractions’ such as Waheeda Rehman (awarded Centenary Film Personality), Susan Sarandon and Kamal Haasan.

www.indepthnews.info/index.php/global-issues/1928-india-celebrates-soft-power-at-film-festival

Filmová Evropa

3. prosince byl v Bruselu zahájen mezinárodní projekt Eurovision Film Week, který je projektem evropských veřejnoprávních televizí, sdružených v Evropské vysílací unii (EBU). Záštitu projektu poskytli uznávaní tvůrci evropského filmu: Jiří Menzel, Volker Schlöndorff, Costa Gavras a Agnieszka Holland. Režisér Menzel se této akce zúčastnil osobně. Více o celé akci, včetně osobního vyjádření Jiřího Menzela můžete shlédnout na této stránce www.ceskatelevize.cz/porady/0-filmova-evropa

Další www odkazy:

http://www.neurope.eu/article/europe%E2%80%99s-broadcasters-celebrate-film-culture

http://www.neurope.eu/article/oscar-winning-jiri-menzel

Režisér Jiří Menzel hlavní hvězdou Mezinárodního filmového festivalu v Goa

Jiří Menzel se spolu s hollywoodskou herečkou Susane Sarandon stali hlavními hvězdami letošního 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Goa.

44. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Goa (20.-30.11.2013) byl slavnostně inaugurován dne 20.11.2013 premiérem svazového státu Goa Manohar/em Parrikar/em, státním ministrem pro informace a televizní vysílání indické centrální vlády Manish/em Tesaři/m a za účasti bollywoodských superstar Rani Mukerji, Ali/ho Bhatt/a, Rana Daggubati, Rituparna/y Sengupta/y, Jackie/ho Shrofft/a, indických filmových legend Waheed Rahman/a, Prem/a Chopra/y či Pt Birju Maharaji, ale i osobností světového showbusinessu.

http://www.mzv.cz/newdelhi/cz/zpravy_a_udalosti/kultura/reziser_jiri_menzel_hlavni_hvezdou.html

Číst dál: Režisér Jiří Menzel hlavní hvězdou Mezinárodního filmového festivalu v Goa

Jiří Menzel převezme ve Varšavě cenu za celoživotní tvorbu

Nedlouho poté, co režisér Jiří Menzel převzal na mezinárodním filmovém festivalu v indickém městě Goa Cenu za celoživotní přínos kinematografii, převezme podobné ocenění začátkem prosince ve Varšavě. Udělí mu je organizátoři festivalu nezávislých snímků Grand OFF, oznámila mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

http://www.novinky.cz/kultura/320452-jiri-menzel-prevezme-ve-varsave-cenu-za-celozivotni-tvorbu.html

Donšajni zahajují festival v Goa (Indie)

Dnes bude zahájen 44. Mezinárodní filmový festival v Goa. (Festival se koná ve dnech 20. - 30. listopadu 2013). V Indii patří tento festival mezi nejvýznamnější. Pořadatelé si vybrali na zahájení film režiséra Jiřího Menzela "Donšajni". Na slavnostní premiéře bude J. Menzelovi udělena cena "Za celoživotní dílo a přínos světové kinematografii", kterou uděluje Ministerstvo kultury. Premiéry se zúčastní nejvyšší vládní a ministerští představitelé Indie. K filmu Donšajni odletěla na festival delegace tvůrců - Jiří Menzel s manželkou Olgou, kameraman Jaromír Šofr a herečka a zpěvačka Lucie Juránková.

Jiří Menzel patří v Indii mezi ikony světové kinematograife.

www.iffi.nic.in

Donšajni ve Španělsku

Právě probíhá prestižní filmový festival ve Španělském Gijonu (Asturias). Jedná se o 51. ročník tohoto festivalu, koná se ve dnech 15.-23.XI.. Pořadatelé se rozhodli uspořádat celošpanělskou premiéru filmu Donšajni. Film byl uveden 16.XI. v nesoutěžní sekci Rellumes/Sparkles.

Premiéry se zúčastnil i režisér filmu Jiří Menzel. V rámci pobytu v Gijonu poskytl několik rozhovorů pro rozhlas, televizi a další média. Jiří Menzel byl na festivalu velmi vřele přijat a film Donšajni zaznamenal velký úspěch u diváků.

 http://www.gijonfilmfestival.com/noticias/show/21648-jiri-menzel-a-toda-maquina

Pocta Jiřímu Menzelovi na Festivalu Made in Prague v Londýně

9. listopadu 2013 bude v Londýně uveden v premiéře film „Donšajni“. Do Londýna přijede jako speciální host letošního ročníku Made in Prague režisér Jiří Menzel, aby se po promítnutí filmu zúčastnil debaty s diváky. Festival Made in Prague je pořádán každoročně ve znamení Česko - Slovenska Českým centrem v Londýně ve spolupráci s Česko-Britskou obchodní komorou. České centrum vzdává tímto poctu režiséru Menzelovi jako čelnímu představiteli národní kinematografie a Československé nové vlny, který propojuje svou osobou i filmovou tvorbou minulost české kinematografie s přítomností.

 http://london.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/the-don-juans/

Režisér Jiří Menzel ve španělské Gironě převzal prestižní cenu za celoživotní tvorbu

Režisér Jiří Menzel ve čtvrtek převzal ve španělské Gironě ocenění Asociace Liberpress. Španělská společnost, která propaguje kulturu a solidaritu v oblasti médií, ocenila Menzelovu filmovou dráhu, nezávislou na politických tlacích a totalitních režimech.

Ocenění dostává za svou schopnost vyjadřovat se s citem a humorem o lidské duši a lidských citech, za vnímavost a ironii, hravost a sarkasmus.

Španělům se líbí i to, že je Menzel jedním z největších odborníků na satirickou komedii a sociální kritiku vedenou z pozice nezkrotného rebelanství a svobody, jak uvedli organizátoři. Spolu s Asociací Liberpress ceny uděluje rada města Girona.

Cenu reprezentuje soška znázorňující filmový pás s okénky a perforací na okraji - klasický kinofilm. Podle předsedy Asociace Carlose McCracha si Menzel cenu zaslouží také za to, že nepodlehl žádným politickým tlakům.

Audio - Stáhnout

O ocenění Jiřího Menzela ve Španělsku informoval redaktor Martin Ježek „Dostane cenu za svou vynikající filmovou dráhu, která byla nezávislá na všech politických vlivech a totalitních režimech,“ uvádí McCrach.

Pětasedmdesátiletý oscarový filmař je také držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, v roce 2003 získal v Karlových Varech cenu za přínos kinematografii světové. Mimo jiné je nositelem francouzského titulu Rytíř umění a literatury. Jeho tvorba byla oceněna na desítkách zahraničních festivalů. Menzelův poslední snímek, hudební komedii o vášni k hudbě i ženám Donšajni, však domácí kritika nepřijala. Přesto byla jako náhradník vyslána Českou filmovou a televizní akademií do bojů o oscarové nominace.

Španělská Asociace LiberPress ocení Jiřího Menzela za politicky nezávislou tvorbu

Do boje o Oscara půjdou místo Hořícího keře Donšajni. Menzel si moc šancí nedává

S Jiřím Menzelem jsme se poznali v nočním vlaku, vzpomíná kameraman Jaromír Šofr

Menzel snad zapomněl, jak se točí filmy, říká o Donšajnech publicista Fila

http://www.rozhlas.cz/zpravy/film/_zprava/1270022

Jiří Menzel odlétá do Španělska pro další ocenění

17. října převezme Jiří Menzel v Gironě významné ocenění za svou tvorbu od Asociace Liberpress.

Asociace Liberpress byla založena v roce 1999 ve Španělsku, v Gironě, za účelem propagace kultury, solidarity a humanitních cílů v oblasti médií a komunikací. Ocenění uděluje spolu s Asociací Liberpress i Provinční Rada města Girona.

JIŘÍ MENZEL získává cenu LiberPress Cinema 2013 za svou úžasnou filmovou dráhu, nezávislou na jakýchkoliv politických tlacích nebo totalitních režimech, za svou schopnost vyjadřovat se s citem a humorem o lidské duši a lidských citech, za svou vnímavost a ironii, hravost a sarkasmus, a protože je jedním z největších odborníků na satirickou komedii a sociální kritiku vedenou z pozice nezkrotného rebelanství a svobody.

www.liberpress.cat

DONŠAJNI na MFF CHICAGO

Významný 49. MFF Chicago se koná ve dnech 10.-24.X. 2013. Film režiséra Jiřího Menzela " Donšajni" bude uveden v sekci "Comedy Focus" a bude se promítat 16., 17 a 19. října.  V katalogu festivalu je film vysoce hodnocen.

Více: http://www.chicagofilmfestival.com/films_and_schedule/movie.php?show=the_don_juans

 

Three Directors Offer Their Vision

September 17, 2013, 5:14 PM

Three directors gave their insight into directing the plays of Václav Havel at the Czech Embassy on September 13, at 7 pm. Oscar-winning director Jiří Menzel spoke about his approach to working with actors, including Czech actor Pavel Landovský, known for his exceptional performance in Havel's play Audience. Physical theatre actress and diretor Miřenka Čechová showed clips of her upcoming performance Antiwords and spoke in detail about the choice of using female actors for parts traditionally performed by male actors and utilizing masks to present the piece inspired by Havel's Audience. Gail Humphries Mardirosian, a professor at American University, presented a short excerpt of Protest performed by actors from the Ambassador Theatre. In her rendition of Havel's play, two females are reflecting a mirror image of two male actors. Over 130 people attended the event and were treated to goulash from Capitol Prague and a brew of Pilsner Urquell. The evening was a reminder that Havel's plays continue to challenge, offer humor, and live on through unique interpretations by directors presenting modern-day versions of his compelling works.

Oskarem oceněný film „Ostře sledované vlaky“ se promítal na Akademii!

25.09.2013 / 02:14

Americká filmová akademie uspořádala 23. 9. 2013 na počest populárního českého režiséra a herce Jiřího Menzela slavnostní večer, v jehož rámci byla uvedena nová filmová kopie Oskarem oceněného snímku „Ostře sledované vlaky“ (1966).

Více než 700 nadšených diváků, kteří přišli vzdát hold legendě české nové vlny, bujarým potleskem ocenilo nejen přítomného režiséra a samotný film, ale i klip z předávání Oskarů z dubna roku 1967, na němž mladičký český režisér přebírá Oskara za nejlepší zahraniční film. Významný hollywoodský režisér a scénárista Philip Kaufman („Nesnesitelná lehkost bytí“) vedl po promítání filmu debatu s Jiřím Menzelem, který přiletěl do Los Angeles speciálně pro tento večer.

Generální konzul České republiky v Los Angeles Michal Sedláček uvedl promítaný film a připomenu význam české kinematografie ve světovém kontextu. Návštěvníci večera se mohli v budově Akademie seznámit i s výstavou o životě a díle J. Menzela, jejíž kurátorkou je manželka pana režiséra Olga Menzelová.

Slavnostní večer byl zorganizován americkou Academy of Motion Picture Arts and Sciences ve spolupráci s generálním konzulátem České republiky v Los Angels.

(zdroj Generální konzulát ČR v Los Angeles)

Aktuální cesta po USA

Zde budete nacházet tiskové zprávy, články a rozhovory ze současné cesty po USA.

http://africa.chinadaily.com.cn/entertainment/2013-08/28/content_16926695.htm

http://variety.com/2013/film/reviews/the-don-juans-review-montreal-1200600950/

Výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela v USA

Výstavní projekt sestavený společností Medialogue k 75. narozeninám Jiřího Menzela bude uveden v rámci režisérovy cesty po Spojených státech v září 2013.

Expozice bude doprovázet jak retrospektivní projekce a diskuse, tak uvedení jeho nového filmu Donšajni.

Výstava bude uvedena ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles za osobní účasti režžiséra.

Projekt realizuje Medialogue, s.r.o. ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky ve Washingtonu, Českým centrem v New Yorku a Generálním konzulátem České republiky v Los Angeles za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

Menzelovi Donšajni budou mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Montrealu.

Přes New York pak Donšajni dorazí domů.

Do českých kin vstoupí 26. září Prostopášná komedie Jiřího Menzela Donšajni bude mít světovou premiéru na jednom z nejvýznamnějších festivalů na americkém kontinentě. Speciální uvedení v „sekci velikánů“ World Greats proběhne již 27. srpna na filmovém festivalu v Montrealu. Jiří Menzel tam bude zároveň prezidentem poroty. Na uvedení v Montrealu téměř bezprostředně naváže Menzelovo turné po USA.

World Film Festival Montreal je spolu s Torontem jedním ze dvou nejdůležitějších festivalů na severoamerickém kontinentu. Tvůrci Donšajnů tak byli velmi potěšeni, když se dověděli, že cesta jejich filmu za divákem odstartuje právě na tomto festivalu, navíc v prestižní sekci World Greats.

Krátce po oznámení, že film byl do Montrealu vybrán, dorazilo i osobní pozvání pro Jiřího Menzela, aby se stal prezidentem mezinárodní poroty. S radostí jej přijal, protože s Montrealským festivalem jej pojí příjemné vzpomínky. Ocenění tu v minulosti získaly jaho filmy Konec starých časů i Vesničko má, středisková.

Donšajni tak získali ideální kulisu pro svůj start do světové distribuce. Příjemnou atmosféru frankofonního Montrealu umocňuje fakt, že film bude uveden v Cinema Imperial. Lepší místo pro premiéru by Jiří Menzel asi hledal těžko. Původně vaudevillové divadlo, dnes hlavní dějiště Montrealského filmového festivalu jakoby z oka vypadlo táborskému divadlu, ve kterém se Donšajni odehrávají. Jen je trochu větší, pojme cca 1000 diváků.

Také další uvedení Donšajnů proběhne na americkém kontinentě. Záhy po návratu z Kanady se Jiří Menzel vydá na turné po Spojených Státech. 15.září budou Donšajni uvedeni v kině American Film Institute Theatre v Silver Creek. Jen o pár dní později bude pak film promítán přímo v New Yorku na Manhattanu.

Slavnostní českou premiéru si pak film odbude 25. září v Rudolfinu. 26. září jej uvidí první diváci v celé České republice.

Nejnovější film Jiřího Menzela Donšajni je prostopášnou komedií o vášni k hudbě a vášni k ženám. V hlavních rolích se představí Libuše Šafránková, Jan Hartl a Martin Huba. Informace o filmu naleznete na www.donsajni.cz.

Rozhovor pro Best of

Jiri Menzel Best ofJiřímu Menzelovi se na školním vysvědčení sice neblýskaly samé jedničky, občas se na něm dokonce vyskytly i podprůměrné známky. Ovšem jako režisér Jiří Menzel se ve skutečném životě dokázal blýsknout natolik, že lesk jeho práce zasáhl obrovské množství lidí. Filmová tvorba diváky vždy nějak ovlivní. Tvorba Jiřího Menzela, kterou nám po desítky let s noblesou servíruje, nás nejen ovlivňuje – jakým způsobem a do jaké míry, to už je otázkou pro každého z nás, ale také v nás zůstává. Filmy Jiřího Menzela jsou určitým způsobem hřejivé a upřímné, stejně jako osobní setkání s ním.

Co je pro režiséra jeho největší profesní prověrkou?

Když se film povede. Je ke koukání a není blbej.

Jaké jsou podle vás pro tuto profesi zásadní předpoklady?

Musíte to umět a musíte vědět, proč to děláte.

Máte pocit, že se vám některé etapy života opakují? Popř. které to jsou a jak si to odůvodňujete? Nemám ten pocit.

Celý rozhovor najdete na adrese http://www.ibestof.cz/film-a-divadlo/jiri-menzel---reziser-.html

Režisér Menzel byl vyznamenán v Rumunsku

Bukurešť/Praha - Režisér Jiří Menzel dnes v Bukurešti převzal z rukou rumunského ministra kultury Kelemana Hunora Řád prezidenta republiky. Za zásluhy v oblasti kultury mu toto vysoké státní vyznamenání udělil rumunský prezident Traian Basescu. "Vyznamenání je pro mě nečekanou poctou. Byl jsem překvapen, protože jsem o tom před odletem z Prahy nevěděl. V Bukurešti jsem už počtvrté a vždy se sem rád vracím. Tentokrát o to víc, že se můj blízký přítel Jiří Šitler stal českým velvyslancem v Rumunsku," poznamenal Menzel.

Celý článek na www.ceskatelevize.cz

Jiří Menzel: Mám manželství z lásky i rozumu

Působí plaše, mluví potichu, tvrdí, že je líný a nevěří si. Přesto jako jeden z mála našich režisérů získal Oscara a světové renomé a každý jeho film skrývá na dně vzácnou perličku. Laskavosti, humoru, moudrosti… V září jde do kin nejnovější s názvem Donšajni.

Celý článek najdete zde: http://www.novinky.cz/zena/styl/302062-jiri-menzel-mam-manzelstvi-z-lasky-i-rozumu.html

Menzel a Bonnet jsou oficiálně Přáteli českého umění

Režisér Jiří Menzel a dlouholetý donátor a předseda představenstva Komerční banky Henri Bonnet získali cenu Přátelé českého umění. Laureáti si ji převzali z rukou ministryně kultury Aleny Hanákové v Nostickém paláci. Menzel ve svém děkovném projevu nezapomněl upozornit na smutnou finanční situaci české kultury.

Zdroj: Česká televize

Vernisáž výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela 14.5

Vážení přátelé,

dovolujeme si vás srdečně pozvat, jménem ředitelky společnosti Medialogue, s.r.o. paní Olgy Menzelové Kelymanové, na pražské uvedení výstavního projektu Rozmarná léta Jiřího Menzela. Vernisáž výstavy proběhne 14. 5. 2013 v 1. patře Obchodního centra Nový Smíchov za účasti Jiřího Menzela. Výstava bude v prostorech centra k vidění od 7. 5. do 7. 6. 2013. Přejeme vám úspěšný týden a těšíme se naviděnou.

Tým Medialogue, s.r.o.

 

Úspěch Jiřího Menzela ve Varšavě

Dnes, v pondělí 13. 5. 2013 skončila ve Varšavě za účasti režiséra Jiřího Menzela největší přehlídka jeho filmů, jaká se kdy konala v Polsku. Během týdne se promítlo 14 jeho filmů, režisér se setkal na debatu s publikem, měl řadu interview pro polská média, diskutoval se studenty. Jiří Menzel je v Polsku velmi populární, je zde považován za jednoho z nejznámějších českých filmařů, jeho filmy se tu stále hrají v kinech i ve filmových klubech. Oceňuje se tu jeho vlídnost a shovívavost k postavám i jemnost humoru. Přehlídku zorganizovaly ve dnech 6.-13.5. společně České centrum Varšava a Polská národní filmotéka v kině Iluzjon. To nedávno zakoupilo, zrestaurovalo a poté darovalo Filmotéce polské Ministerstvo kultury. Přišly stovky diváků, během setkání s publikem režisér naplnil velký sál kina. Součástí Přehlídky byl i česko-polský kulatý stůl k Menzelově tvorbě (z ČR přijel kritik Jaromír Blažejovský) a výstava plakátů z obou zemí.

Zdroj: ředitel českého centra ve Varšavě Petr Janyška

Jiřího Menzela čeká 75. rozmarné léto

Nový film i psaní memoárů doprovodí výstava fotografií

Významné životní jubileum režiséra Jiřího Menzela připomene unikátní výstava čerpající z jeho díla. Jako dárek ji připravila jeho žena Olga. Její společnost MEDIALOGUE, s.r.o. představí expozici poprvé v rámci festivalu Finále Plzeň u příležitosti zařazení Menzelových filmů v archivní sekci Křídla slávy. Výstava fotografií a oblíbených bonmotů z jeho filmů vychází z dokumentů, knih, plakátů a scénářů ze soukromého archivu oscarového režiséra.

„Se svým týmem připravuji fotografické a dokumentační výstavy již mnoho let a tak mi přišlo téměř samozřejmé zprodukovat výstavu i Jiřímu. Letošní jubileum se nabízelo. Expozice je dalším v řadě z narozeninových překvapení. Nejde však o vystavěný pomník jemu a jeho dílu, ale o připomenutí něčeho, co dělá pro lidi, ať už jde o film či divadlo. Jsem upřímně nadšená, jakým způsobem kolegyně Veronika Gondová výstavu autorsky pojala a jsem si jista, že se bude lidem líbit,“ komentuje vznik výstavy Olga Menzelová Kelymanová, producentka a manželka Jiřího Menzela.

Expozice je koláží fotografií z velké většiny dosud nepublikovaných snímků. Diváci budou moci vidět fotografie například z filmů Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a další, doplněné o oblíbené citáty:

„To je dobrý. Měl si štěstí Jaromíre, je to těsně vedle, na funkci to nebude mít vliv.“ To jako na funkci rostlináře, jo?“ „No, to už vůbec ne…“ (Vesničko má středisková)

„Von teda cihlu do ruky neveme, ale odborník je to na slovo vzatej.“ „To je fachman. Takle už tu postavil tři vily!“ (Na samotě u lesa)

Putovní výstavu s názvem „Rozmarná léta Jiřího Menzela“ mohou zájemci poprvé shlédnout 21. dubna ve Smetanových sadech před Měšťanskou besedou v Plzni, kde bude uvedena na zahájení mezinárodního filmového festivalu „Finále Plzeň“. Vernisáž se uskuteční 24. dubna. Poutavé fotografie v kolážích, doplněné komentáři a zlidovělými citacemi z filmů, zajímavostmi a oceněními, uvidí zájemci po 6. květnu také v Praze, Ostravě a Brně. „Projekt není detailní retrospektivou mapující veškeré dílo a dosavadní život autora. Jde spíše o úsměvnou přehlídku výjimečných momentek a zlidovělých hlášek z režisérovy filmografie, stejně jako připomenutí a odhalení zajímavých událostí i z ostatních sfér jeho působení. V textové části výstavy jsou navíc zahrnuty první úryvky z připravovaných memoárů Jiřího Menzela, které v současné době připravuje,“ doplňuje autorka expozice Veronika Gondová. Výstava předchází premiéře nového filmu Jiřího Menzela „Donšajni“, na který se budou moci diváci těšit od 30. května.

"Hrabal není Kafka," říká Jiří Menzel

Letošní rok je mimo jiné rokem hrabalovským, letos by se tento neopakovatelný autor dožil sta let. Jeho knihy, pro mnohé sprosté a zemité, pro jiné plné skutečného života, vycházejí po celém světě. U nás jako by o tvorbu tohoto ve skutečnosti plachého a křehkého člověka nebyl zájem. "Jsme blbí," říká na to "hrabalovský režisér" Jiří Menzel, host Petra Viziny v pořadu Před půlnocí ze 17. dubna.

Celý záznam i s přepisem najdete na tomto odkazu:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/osobnosti-na-ct24/223782-hrabal-neni-kafka-rika-jiri-menzel/

Slavnostní zahájení výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela

Jménem ředitelky společnosti Medialogue, s.r.o. Olgy Menzelové si Vás dovolujeme pozvat na slavnostní zahájení výstavy Rozmarná léta Jiřího Menzela.

Vernisáž výstavy proběhne 24. 4. 2013 v Kopeckého sadech v Plzni v rámci filmového festivalu českých filmů Finále Plzeň za účasti Jiřího Menzela.

Pozvánka na výstavu

Jiří Menzel v Budapešti rozdával filmová ocenění a vyhlásil filmovou soutěž k hrabalovskému centenáriu 2014

Český oscarový režisér se v uplynulém týdnu zúčastnil v Budapešti jako předseda poroty XX. Mezinárodního filmového festivalu Titanic a při této příležitosti oznámil vypsání filmové soutěže k nadcházejícímu centenáriu slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala.

Hlavní cenu festivalu získal v sobotu 13. dubna 2013 australsko-německo-britský snímek režisérky Cate Shortlandové Lore. Úspěšně si na přehlídce vedly i české tituly: zvláštní cenu tříčlenná porota udělila slovensko-českému filmu absolventky pražské FAMU Miry Fornayové Můj pes killer a cenu publika si odnesly Lidice Petra Nikolaeva - jeden z šesti snímků, kterými se na festivalu z iniciativy Českého centra v samostatné nesoutěžní sekci představila nová česká filmová tvorba. Dále byly v této sekci promítnuty filmy Příliš mladá noc (Olmo Omerzu), Neplavci (Jakub Šmíd), Poupata (Zdeněk Jiráský), Rodina je základ státu (Robert Sedláček) a Českými lvy ověnčený thriller Ve stínu (David Ondříček).

Ve čtvrtek 11. 4. 2013 Jiří Menzel během vystoupení v budapešťském Design Center WAM vyhlásil filmovou soutěž, kterou připravilo České centrum Budapešť ve spolupráci s maďarským festivalem krátkých filmů BUSHO k nadcházejícím stým narozeninám Bohumila Hrabala v roce 2014.

Číst dál: Jiří Menzel v Budapešti rozdával filmová ocenění a vyhlásil filmovou soutěž k hrabalovskému ...

20. ročník FF Titanic

Jiří Menzel odletěl na 20. ročník filmového festivalu Titanic, který se koná v Budapešti. J.Menzel bude předsedou mezinárodní poroty celovečerních filmů. Kromě této povinnosti se režisér Menzel zúčastní akce, nazvané "Praha v Budapešti" v VAM Design center. Na tomto setkání zažijí hosté nejenom gurmánské pochoutky české kuchyně a chuť Staropramenu, ale jako dostanou první "ochutnávku" nového filmu režiséra Menzela "Donšajni" v podobě ilustračních fotografií a vyprávění o průběhu natáčení.

Hrabalovský svět očima Jiřího Menzela

Slovenský filmový ústav vydal společně s Národní filmovým archivem Praha na podzim 2012 publikaci s názvem Hrabalovský svět očima Jiřího Menzela. Autorem je Peter Gavalier a kniha pojednává o šestici filmových děl Jiřího Menzela, ve kterých se tento mimořádně úspěšný a uznávaný režisér pokusil sobě vlastním, neopakovatelným způsobem adaptovat šest literárních předloh fenomenálního spisovatele Bohumila Hrabala.

Rozsah stran: 161

Cena: 7,30 €

 

Oscarový svéráz Jiří Menzel 75. narozeniny neslaví

Svérázná poetika mu přinesla světový úspěch na samém začátku kariéry. V roce 1967 získal Jiří Menzel za Ostře sledované vlaky Oscara. Jeho dílo patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie vytvořila. Též osobitý herec a scenárista slaví 23. února 75. narozeniny. Menzel sám však nemá životní výročí rád. Nemá chuť slavit ani bilancovat a své narozeniny proto stráví v zahraničí. Česká televize uvede k jeho výročí několik pořadů.

I Česká televize připomene Menzelovy narozeniny. Povídka malostranská ukáže Menzelovo komediální herectví a dokument z cyklu GEN zase přinese osobitý pohled na režisérovo přátelství se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Filmovou kariéru Jiřího Menzela i jeho osobní příběh pomůže přiblížit dokumentární portrét z cyklu Neobyčejné životy. Uvedeny byly již filmy Něžný barbar a Ostře sledované vlaky.

  • Neděle 24. 2. – 12.30, ČT2 - Povídka malostranská
  • Neděle 24. 2. – 13.00, ČT2 - Bohumil Hrabal očima Jiřího Menzela
  • Neděle 24. 2. – 18.00, ČT1 - Neobyčejné životy - Jiří Menzel

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/215676-oscarovy-sveraz-jiri-menzel-75-narozeniny-neslavi/

FF Cinema Mundi

Pozvánka na Filmový festival Cinema Mundi do Brna. Festival zahájí ve středu 27. února na náměstí Svobody moderátor Jan Budař, účast na slavnostním zahájení přislíbili také režisér Jan Hřebejk a patron festivalu Bolek Polívka. CINEMA MUNDI potrvá do 6. března, kdy bude slavnostně zakončen za účasti oscarového režiséra Jiřího Menzela v Divadle Bolka Polívky.

Skřivánci na niti

Smutná komedie Jiřího Menzela na motivy knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (1969). Již tento pátek pátek 16. 11. od 21:45 na programu  ČT2.

Více zajímavých informací o televizním projektu Velikáni filmu na: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1035662160-skrivanci-na-niti/20038366029/

Donšajni - dotočeno!

52 natáčecích dní strávil filmový štáb natáčením nového filmu Jiřího Menzela - Donšajni. V současné době se celý materiál stříhá tak, aby se všechno potřebné stihlo.

Krátké zprávy ze serverů Novinky.cz nebo Kultura.Idnes.cz.

 

O deset minut později

Velmi významnou údalostí bude uvedení seriálu dokumentů, které byly vyvořeny pod společný názvem "O deset minut později". Tuto sérii krátkých filmů, pod kterými se podepsali významní filmoví tvůrci z celého světa uvede Museum moderního umění v San Franciscu v červnu t.r. V rámci této přehlídky bude uvedena i série, na které se podílel i režisér Jiří Menzel pod názvem "Cello".

Cena Mate Relja

Chorvatsko-česká společnost udělila panu Jirimu Menzelu první Cenu Mate Relja pro jeho zásluhy o rozvoj chorvatsko–českých vztahů v oblasti scénického a filmového umění. Cena nese jméno významného chorvatského režiséra a bývalého předsedy Chorvatsko-česke společnosti a bude udelena v priležitosti 20. vyroči této společnosti. Jeho oslavy budou 25. února 2012 v prostorách muzea Mimara v Záhřebu.

MFF v Bělěhradě

Ve dnech 24.-27. února 2012 se režisér Jiří Menzel zúčastní jubilejního 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Bělehradě. Jiří Menzel bude jako jeden z významných hosů festival zahajovat spolu s ředitelem festivalu.

Autogramiáda v Ostravě

8. března se zúčastní Jiří Menzel besedy a autogramiády ke knížce Tak nevím v Domě knihy Librex v Ostravě. Beseda začne v 17.00 hodin.